Ešte pred štyridsiatimi rokmi bolo mesto Šen-čen v čínskom ponímaní iba ospalou rybárskou dedinou s približne 30 000 až 50 000 obyvateľmi. Ležalo pri hraniciach s Hongkongom a jeho ekonomika bola založená najmä na rybolove, poľnohospodárstve a drobnom miestnom obchode. V roku 1980 sa však všetko zmenilo – čínska vláda vyhlásila Šen-čen za prvú osobitnú ekonomickú zónu (Special Economic Zone), čím odštartovala sériu hospodárskych reforiem pod vedením Teng Siao-pchinga. Tento krok bol odvážnym experimentom, ktorého cieľom bolo otestovať trhové princípy v rámci socialistického systému a prilákať zahraničný kapitál. Vďaka strategickej polohe a liberálnejšiemu prístupu k podnikaniu sa do oblasti rýchlo začali hrnúť investori a developeri. Za menej ako dve generácie sa z malej dediny stalo pulzujúce megamesto s viac ako 17 miliónmi obyvateľov (údaj z roku 2020). Šen-čen dnes patrí medzi svetové centrá technologických inovácií a je domovom gigantov ako Huawei, Tencent či DJI. Mesto disponuje modernou infraštruktúrou, rozsiahlym systémom metro liniek, mrakodrapmi a rozsiahlymi vedecko-výskumnými parkmi. Premena Šen-čenu patrí medzi najvýraznejšie príklady extrémne rýchlej urbanizácie a ekonomickej transformácie v dejinách – často sa označuje ako „čínsky hospodársky zázrak“.

Takto sa robí ohňostroj v 21. storočíAutor: internetomsvetom67 087 videní

V čínskom meste Šen-čen si viete objedaťAutor: bbkraj6 796 videní

Ako dvaja Rusi vežu v Šen-čen zdolali (660 m)Autor: rasto2101148 913 videní

Ďalší čínsky svetlostroj z mesta Šen-čenAutor: internetomsvetom1 803 videní

VÝZNAMNÉ MESTÁ 3.diel: Xi'an /Čína/Autor: henryklahola1 657 videní

Yanjin, čínske mesto medzi strmými útesmiAutor: marlborka2025 610 videní

V čínskom meste Šen-čen predstavili prvéhoAutor: uhorkac6 392 videní

Ide dozaduAutor: moldik1532 847 videní

Iba senAutor: tigrica26 378 videní

Krmení lvů v čínské zooAutor: drakonius5 810 videní

Jet pack vs. autoAutor: furikar17 747 videní

Môj pán nie je doma, ale ten balík vyzdvihnemAutor: kalatrava17 727 videní

Nočný život v írskom Dubline v štvrti TempleAutor: diver1 746 videní
wolski10 pred 1 rokom
tu pisete na fica a tam by ste si este len poplakali hlupacikovia a to nie som ani volic smeru
zurivec33 pred 1 rokom
Fico by z toho za 10 rokov urobil znovu rybársku dedinu
gauss pred 1 rokom
U nás zas máme pekné penzióny :D. Voľte FIca :D
mojka1035 pred 1 rokom
Keď je v Číne niečo zlé môžu za to komunisti, keď je tam niečo dobré tak kapitalisti. Dvojaký meter?
bastardxxx pred 1 rokom
ospalá rybárska dedina s približne 30 000 až 50 000 obyvateľmi :D
diver pred 1 rokom
Pre Číňanov je EU na rovnakej úrovni ako rozvojové krajiny. To je fakt, mám známu Čínanku, čo žije v Pekingu. Ale Európa sa im páči ako dovolenková destinácia.
bismarck pred 1 rokom
Ale sme to tým komunistickým súdruhom z číny natreli! :D
msi5017 pred 1 rokom
Kde sa nekradne tak je možne všetko
sokol1994 pred 1 rokom
Ja som za to šíriť zaujímavé fakty a úspechy, ale nazvať to rybárskou dedinou je celkom scestné. V 1980 malo toto mesto populáciu 332,900 a v roku 1985 881,500. Už v roku 1980 tam stáli výškové budovy, aké asi ani teraz nemáme na Slovensku.
miartad pred 1 rokom
zil som tam rok, celkom sa mi tam pacilo ale cez hranicu HK je topka, hlavne preto ze sa clovek dohovori anglicky :D ...
ucit pred 1 rokom
Praca chvatna malo platna.
miniksk pred 1 rokom
tu vlastne vidno že slovakom netreba nič len komunistov a nejake resocializačné tabory ako to oni volaju. Gulag ne gulag... ale hej mesto so svetielkami a idete z toho padnut na prdel
danpaulok pred 1 rokom
preco si myslite, ze Trump uvaluje tie cla? lebo tito nie len ich, ale aj nas len vyviciavaju... maju najlacnejsiu pracovnu silu, vsetko sa vyraba tam, okrem toho vyrabaju fejky kazdej kvalitnej zahranicnej znacky, takze tam, kde by tie peniaze mali byt za vyvoj, tam nie su, lebo idu do Ciny za fejky... K tomu este spomeniem, ze softverove piratstvo je v Cine narodnym dedicstvom a tam si kupuje softver iba spolocnost, ktora potrebuje v EU alebo v USA dokazovat legitimitu... nase aplikacie su v Cine na 80% cracknute a to je len statistika z kopii, ktorym sa podarilo odoslat info po sieti, takze realne odhady su skor 99% :D ... je to banda, ako nasa vlada... len s tym rozdielom, ze tam sa peniaze nastracaju ako u nas alebo v Rusku...
medove pred 1 rokom
komunisti nekomunisti... hen ho, čo tí z Číny dokážu. Koľko sa stavia na Slovensku tá posraná diaľnica?
urguhart pred 1 rokom
To je toho. Slovensko bude za 40 rokov na úrovni rybárskej dediny! :D
dusanlulka pred 1 rokom
To sa stavia ked za kradnutie je poprava na namesti.
scaramanga pred 1 rokom
že komunisti a kukaj kam to dotiahli ...