Správy » Zahraničné správy
Príbeh monštruóznej lode Yamato
Ak sa náhodou zastavíte v Hirošime, skúste zavítať aj do neďalekého mesta Kure. Nachádza sa tam námorné múzeum, v ktorom je umiestnený pôsobivý model japonskej bojovej lode YAMATO, z druhej svetovej vojny. Maketa najväčšieho vojnového plavidla všetkých čias je postavená v mierke 1:10 a u návštevníkov budí vskutku rešpekt.
monštruózna loď Yamato
dnes 16:28 – HIROŠIMA
Cesta bez návratu
Začiatkom roku 1945 vyslali Japonci na Okinawu, v zúfalom pokuse spomaliť americké vylodenie, eskadru vojnových lodí. Okrem bojového plavidla Yamato sa na operácií „Ten-Go“ mal zúčastniť ešte ľahký krížnik Yahagi a osem torpédoborcov. Palivo vystačilo len na cestu do cieľa. Krajina vychádzajúceho slnka mlela z posledného a eskadra viceadmirála Ita využila posledné pohonné hmoty v prístave. 6. apríla vyplávali z Japonska, smerujúc na juh. Takmer okamžite ich pohyb zachytili americké ponorky i prieskumné lietadlá.
Američania nasadili proti japonským lodiam spolu 386 lietadiel. Ak by letecký útok zlyhal, mali byť Yamato i jej sprievodné plavidlá odchytené hladinovými loďami. Japonci síce nemali letecké krytie, no spoliehali sa na palebnú silu eskadry. Samotná Yamato bola jednou veľkou plávajúcou pevnosťou. Jej výtlak predstavoval 72 800 ton, 263 metrov dlhá mohla vyvinúť rýchlosť necelých 29 uzlov a posádka pozostávala z viac ako dvoch tisícok ľudí. Najimpozantnejšia bola však výzbroj. Yamato niesla deväť 460 milimetrových diel. Išlo o najväčší kaliber, aký bol kedy na vojnovej lodi inštalovaný. Akoby to nestačilo, plavidlo disponovalo ešte asi päťdesiatimi kanónmi menších kalibrov.
Keď 7. apríla 1945 na obed zaútočili na japonský bojový zväz americké lietadlá, lode začali manévrovať, snažiac sa vyhnúť bombám i torpédam. Do vzduchu zatiaľ pálili všetkým, čím disponovali. Američania v priebehu pár hodín potopili ľahký krížnik Yahagi (po zásahu siedmych torpéd a dvanástich bômb), plus niekoľko torpédoborcov. Tri vlny útočiacich amerických lietadiel sa sústredili najmä na Yamato. Loď zasiahlo nespočetné množstvo torpéd i leteckých bômb, no stále sa tvrdohlavo držala na hladine. Jej poškodenia boli však príliš vážne. Krátko po druhej hodine sa Yamato začala potápať a o štvrť hodinu neskôr ňou otriasol obrovský výbuch. Ten za sebou zanechal hríbovitý oblak. Loď i s veľkou časťou posádky zmizla v hlbinách.
YAMATO - loď smrtiAutor: jsch36 242 videní
Bojová loďAutor: antixxx9 677 videní
Čínska lietadlová loď.Autor: 1cipo20 731 videní
Bojová loď YomatoAutor: kikloop9 196 videní
Kroniky lodí - trieda BismarckAutor: fretka11115 223 videní
Americká bojová loď USS Missouri pri streľbeAutor: matousmato21 164 videní
Sila ruského medveďaAutor: yuri65417 707 videní
Ruská bojová loď odpaľuje rakety Kaliber zAutor: rocketbunny1 245 videní
Kroniky lodí - trieda KongoAutor: fretka11112 815 videní
NATOvská bojová technika v hlavnom meste SibíraAutor: rocketbunny646 videní
Battleship - movie trailerAutor: airforce7 104 videní
Zničená bojová technika OSU pri RabotineAutor: rocketbunny680 videní
Raketový križník "Ukrajina" stále čaká naAutor: rocketbunny1 117 videní