reklama

Bundeswehr - ozbrojené sily Nemecka

zobraziť viac ↓
luki850i 3 906 videní

Po skončení druhej svetovej vojny sa spojenci dohodli, že Nemci už nepostavia žiadnu armádu a zrazu väčšina sveta zmenila názor.
Víťazné mocnosti - Veľká Británia, Francúzsko, Spojené štáty a Sovietsky zväz - to v Postupime v roku 1945 povedali jasne: podniknúť všetky opatrenia, aby "Nemecko už nikdy nemohlo ohrozovať svojich susedov alebo svetový mier". To znamenalo úplné odzbrojenie a demilitarizáciu, vyradenie vojenského priemyslu z prevádzky, úplné a definitívne rozpustenie všetkých ozbrojených skupín a militaristických spolkov. Akákoľvek vojenská činnosť mala byť potrestaná.
Päť rokov po Postupimskej konferencii bolo všetko inak. Jedna vojna sa skončila, druhá sa začala. Studená vojna ovládla Európu a Nemecko sa ocitlo medzi dvoma mocenskými tábormi. Situáciu ešte vyhrotila kórejská vojna začiatkom 50. rokov. Hlavne Američania žiadali "nemecký Wehrmacht bez hákových krížov", ktorý by "bránil slobodný svet".
Nová armáda však hrala v plánoch kancelára Adenauera dôležitú úlohu. Bola súčasťou jeho snáh definitívne priradiť Spolkovú republiku k Západu. Už v máji 1955 sa tak v jeho okolí začal pripravovať vznik novej armády.
Kancelár vymenoval bývalého generála, grófa Gerharda von Schwerin za poradcu pre technické otázky bezpečnosti, čo v skutočnosti boli tajné prípravy na zrod západonemeckého vojska. V októbri vymenoval za svojho splnomocnenca Theodora Blanka, ktorý sa o päť rokov neskôr stal prvým spolkovým ministrom obrany.
Nie náhodou zložili prví vojaci Bundeswehru prísahu 12. novembra 1955. V ten deň oslavovalo Nemecko 200. výročie narodenia pruského generála Gerharda von Scharnhorst a jeho príbeh mal dať odpoveď všetkým kritikom novej armády. Generál Scharnhorst sa stal synonymom pre vojenské reformy, ktoré mali "armádu a národ vnútorne spojiť". Branná povinnosť mala byť pre občanov možnosťou, ako sa identifikovať so štátom a obraňovať ho, keď je to nutné. To malo byť posolstvo novej armády.
Po päťdesiatich rokoch môžu Nemci oslavovať vznik armády bez veľkých pochybností. Zvládla studenú vojnu i znovu zjednotenie krajiny bez toho, aby sa svojím základným princípom spreneverila. Získala si rešpekt doma i vo svete a nemeckí vojaci, ktorí rozpútali dve svetové vojny, dnes pôsobia v mierových misiách v zahraničí a poskytujú humanitnú pomoc ľuďom v tiesni.

  • Kvalita:
  • Zverejnené: 9.2.2010 10:01
  • Páči sa: 86% (7 hlasov)
  • Obľúbené: 3
  • Komentárov: 8
  • Dľžka: 3:12
  • Kategória: veda a technika
  • Tagy: armáda, nemecko, sv, bundeswehr, vojaci
reklama
Komentáre (8)
zobraziť viac ↓
  • smejo pred 13 rokmi a 6 m
    Nemcom mali zakázať zbrojenie už dávno..

  • adi3 pred 13 rokmi a 7 m
    Nemecko je proste Nemecko, to sa vidí hneď, že vojevodcovstvo majú v krvi a poučili sa s každej porážky vďaka ktorým sa dopracovali k dokonalému Bundeswehr-u. U mňa je BW na 1. mieste medzi armádami

  • strelec pred 14 rokmi a 2 m
    trochu pochybujem, že to boli práve nemeckí vojaci čo ich rozpútali