reklama

Letectvo Druhej svetovej vojny: 4. Viacúčelové lietadlá (4/6

zobraziť viac ↓
wolf45 4 712 videní

Štvrté pokračovanie dokumentu z obdobia Druhej svetovej vojny. Dnes si ukážeme hydroplány. Hydroplán je lietadlo prispôsobené na pristávanie a štartovanie na vodnej hladine. Je buď vybavený veľkými plavákmi, alebo je jeho trup postavený ako čln - v takom prípade sa tiež nazýva lietajúci čln.
Hydroplány boli vyvíjané najmä v období medzi svetovými vojnami. Dnes sa používajú len na špeciálne účely (hasiace a záchranárske lietadlá, malé dopravné lietadlá do vodných oblastí).
Plaváky alebo trup majú zvyčajne na zadnej strane výrazný "stupeň", ktorý uľahčuje odpútanie lietadla od vodnej hladiny pri štarte.
Hydroplánu alebo lietajúcemu člnu, ktorý je naviac vybavený podvozkom a môže pristávať a odlietať ako z krajiny tak z vody, sa hovorí obojživelné lietadlo alebo aj amfibické lietadlo (alebo amfibie). Transportné lietadlá (dopravné). Dopravné lietadlo je typ lietadla využívaného a prispôsobeného na dopravu cestujúcich alebo nákladu (poštových zásielok, súčiastok, zásobovania).
Vo všeobecnosti ich možno rozdeliť na:
Dopravné lietadlá primárne- určené na prepravu cestujúcich (napr. Airbus A380, Concorde, Boeing 747 a i.)
Nákladné lietadlá určené len na prepravu nákladu alebo poštových zásielok.
Podľa kapacity sa dajú rozdeliť ako:
Nízkokapacitné - môžu prepravovať len malé množstvo pasažierov (okolo 10 až 12) alebo menšie množstvo nákladu.
Vysokokapacitné prepravujú veľké množstvo pasažierov (od 100 do 500) alebo veľké množstvo nákladu. Cvičné lietadlá. Cvičné lietadlo je lietadlo, určené na výcvik pilotov, navigačných alebo zameriavacích schopností posádky. Civilní piloti si bežne trénujú na ľahkých lietadlách s dvoma alebo viacerými sedadlami pre žiaka a inštruktora. Lietadlá môžu byť upravené tak, aby vydržali podmienky výcvikových letov.

  • Zverejnené: 30.1.2010 9:57
  • Páči sa: 80% (5 hlasov)
  • Obľúbené: 1
  • Komentárov: 1
  • Dľžka: 5:25
  • Kategória: veda a technika
  • Tagy: druhá svetová vojna, letectvo, lietadlá, aircraft, hydroplán, transportné lietadlo, cvičné lietadlo
reklama