Elektromobily začali už v 19. storočí. Potom ich zabil benzín

zobraziť viac ↓
fero345 209 videní

Elektromobily nie sú výmysel dneška. Prvé pokusy vznikali už okolo 1830–1840, použiteľnejšie elektrické vozidlá prišli po roku 1880 a okolo 1900 boli v mestách vážnou konkurenciou benzínu: tiché, čisté, bez smradu, vibrácií a štartovania kľukou. V rokoch 1897–1907 jazdili aj elektrické taxíky. Zlom prišiel po roku 1908, keď Ford Model T dramaticky zlacnil benzínové auto. Po roku 1912 pomohol spaľovákom elektrický štartér a elektromobily postupne ustúpili. Neprehral elektromotor. Prehrala batéria. Moderná elektromobilita je návrat starej myšlienky, ktorú technológia dobehla až o sto rokov neskôr.

  • Kvalita: NQ LQ
  • Zverejnené: 23.6.2026 21:59
  • Krajina: Slovensko 🇸🇰
  • Páči sa: 100% (1 hlasov)
  • Obľúbené: 0
  • Komentárov: 2
  • Dľžka: 1:05
  • Kategória: auto-moto
  • Tagy: elektromobily, elektromobilita, elektrické autá, história, technológia, batérie, elektromotor, benzín, ford, model t, taxíky, doprava, automobil, autá, vynálezy, 19. storočie, 20. storočie, mestá, energia, akumulátory, revolúcia, priemysel, spaľovací motor, dojazd, nabíjanie, mobilita, slovensko
Odoberajte nás aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ.
Komentáre (2)
zobraziť viac ↓
  • hudbasveta pred 1 dňom a 12 h
    Čo to bolo za auto?

  • hudbasveta pred 1 dňom a 12 h
    00:02 Keď autá v Česku behali s nálepkou "D" ako Deutschland (Pre mladších: za okupácie Protektorát Čechy a Morava).