Na južnej trase na Mount Everest, ktorá vedie z Nepálu cez základný tábor pod Everestom a ďalej smerom k Južnému sedlu, čaká horolezcov jeden z najobávanejších úsekov celého výstupu – ľadopád Khumbu. Je to rozlámaný, neustále sa pohybujúci ľadovec, v ktorom vznikajú hlboké trhliny, ľadové veže a nestabilné bloky ľadu.
Nejde o jednu stálu trhlinu, ale o meniace sa priepasti v ľade. Niektoré z nich musia horolezci prekonať po hliníkových rebríkoch položených cez otvorený priestor. Na topánkach majú mačky, sú pripútaní na istiace laná a krok za krokom prechádzajú ponad tmavomodrú hĺbku pod sebou. Práve tieto prechody patria k najznámejším a zároveň najnepríjemnejším obrazom výstupu na Everest.
Ľadopád Khumbu sa nachádza medzi základným táborom pod Everestom a táborom 1. Horolezci tadiaľ prechádzajú viackrát, najmä počas aklimatizácie, keď si telo zvyká na redší vzduch vo väčšej nadmorskej výške. Až potom pokračujú vyššie cez ďalšie tábory smerom k Južnému sedlu, sedlu medzi Everestom a Lhotse, odkiaľ sa vyráža na záverečný výstup na vrchol.
Tento úsek je nebezpečný najmä preto, že ľadovec nie je stabilný. Trasa sa môže meniť zo dňa na deň, vznikajú nové trhliny a hrozí aj pád sérakov, teda obrovských ľadových blokov. Preto cestu cez ľadopád každú sezónu pripravujú skúsení šerpovia, ktorí osádzajú rebríky a napínajú istiace laná. Aj vďaka nim môžu horolezci prekonať jednu z najzradnejších častí cesty k najvyššej hore sveta.

Jeden zlý pohyb a je po ňom (Himaláje)Autor: tigrica51 785 videní

Šerpovia spadli počas cesty na Mount Everest doAutor: loktibrada23 399 videní

Mount EverestAutor: tigrica16 687 videní

Pád lavíny na Mount EverestAutor: henrich18613 586 videní

Dodávka potravín a materiálov na horolezeckúAutor: miloslav8904 videní

Obete Mount Everestu - na pamiatkuAutor: fagorklima27 261 videní

Ako vyzerá zápcha na Evereste?Autor: sviatoslavsenior19 464 videní

Posledné metre výstupu na EverestAutor: lajkit33 696 videní

Posledné metre na Mt. Evereste za svitaniaAutor: allahuakbar16 485 videní

Záznam lavíny v základnom tábore na Mt.Autor: majklnajt40 639 videní

Dve Číňanky na bicykli nad priepasťouAutor: kobrick14 339 videní

Výstup na Mount EverestAutor: tominolol13 049 videní

Dronom na Mount EverestAutor: mudrlant98714 844 videní
ayettista pred 2 týždňami a 5 d
Dobrý pocit zo zdolaného kopca (či na čo tam chodia) niečo stojí. Napríklad aj život.
kayko pred 2 týždňami a 5 d
Pustite tam Rattaja a do 2 rokov mate na Everest lanovku
pisiak pred 2 týždňami a 5 d
akože po toľkých rokoch a toľkých turistoch čo tam chodia a čakajú hore v rade jak pri kase v lidli by tam mohli mať spravený už normálny most...
zurivec33 pred 2 týždňami a 6 d
Mňa by len zaujímalo o koľko percent sa zvyšuje riziko pádu keď tam tak cupká po cm aby to bolo akože nebezpečne na video ...
mudrlant987 pred 2 týždňami a 6 d
Inak v akej najvyššej nadmorskej výške ste už boli?
mudrlant987 pred 2 týždňami a 6 d
Naša Lenka Poláčková pred týždňom vyliezla sama (bez šerpov a prídavného kyslíka) na vedľajší vrchol vedľa Everestu - Lhotse. Neskutočná baba. https://www.sme.sk/domov/c/polackova-zdolala-stvrtu-najvyssiu-horu-sveta-vystup-venovala-stratenym-legendam-spod-everestu
porfyrio pred 2 týždňami a 6 d
Keby som mal na to fyzicky aj psychicky, peniaze, vybavenie, tak by som na Everest určite nešiel, čakať v nejakej šore a pred tebou 300 ľudí, to je už čisto komerčná záležitosť...
misofankoo pred 2 týždňami a 6 d
Ľadovce si berú svoje obete, veľa krát som zažil na vyšších horách, že sa stratili turisti (najmä samotári), nikto ho nikdy nevidel a jeho fotka bola zavesená na najbližšej chate, že ňech sa ozve, ak ho niekto uvidí. Ak spadne človek do ľadovca, tak môže byť desiatky, stovky metrov hlboko v ľadovci, ktorý sa hýbe a nikto ho už neuvidí, až pokým sa neroztopí.
th0r pred 2 týždňami a 6 d
Asi má v batohu aj náhradné trenky ... https://www.mojevideo.sk/video/366d5/serpovia_spadli_pocas_cesty_na_mount_everest_do_ladovej_trhliny.html