Trhlina na ceste na Mount Everest: rebrík nad priepasťou v ľadopáde Khumbu

zobraziť viac ↓
loktibrada 6 398 videní

Na južnej trase na Mount Everest, ktorá vedie z Nepálu cez základný tábor pod Everestom a ďalej smerom k Južnému sedlu, čaká horolezcov jeden z najobávanejších úsekov celého výstupu – ľadopád Khumbu. Je to rozlámaný, neustále sa pohybujúci ľadovec, v ktorom vznikajú hlboké trhliny, ľadové veže a nestabilné bloky ľadu.

Nejde o jednu stálu trhlinu, ale o meniace sa priepasti v ľade. Niektoré z nich musia horolezci prekonať po hliníkových rebríkoch položených cez otvorený priestor. Na topánkach majú mačky, sú pripútaní na istiace laná a krok za krokom prechádzajú ponad tmavomodrú hĺbku pod sebou. Práve tieto prechody patria k najznámejším a zároveň najnepríjemnejším obrazom výstupu na Everest.

Ľadopád Khumbu sa nachádza medzi základným táborom pod Everestom a táborom 1. Horolezci tadiaľ prechádzajú viackrát, najmä počas aklimatizácie, keď si telo zvyká na redší vzduch vo väčšej nadmorskej výške. Až potom pokračujú vyššie cez ďalšie tábory smerom k Južnému sedlu, sedlu medzi Everestom a Lhotse, odkiaľ sa vyráža na záverečný výstup na vrchol.

Tento úsek je nebezpečný najmä preto, že ľadovec nie je stabilný. Trasa sa môže meniť zo dňa na deň, vznikajú nové trhliny a hrozí aj pád sérakov, teda obrovských ľadových blokov. Preto cestu cez ľadopád každú sezónu pripravujú skúsení šerpovia, ktorí osádzajú rebríky a napínajú istiace laná. Aj vďaka nim môžu horolezci prekonať jednu z najzradnejších častí cesty k najvyššej hore sveta.

  • Kvalita: NQ LQ
  • Zverejnené: 2.6.2026 13:16
  • Krajina: Nepál 🇳🇵
  • Páči sa: 80% (10 hlasov)
  • Obľúbené: 1
  • Komentárov: 26
  • Dľžka: 0:26
  • Kategória: cestovanie
  • Tagy: mount everest, výstup, trhlina, priepasť, ľad, rebríky, rebrík, horolezci, výstup na mount everest, po rebríku, po rebríkoch, nepál
Odoberajte nás aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ.
Komentáre (26)
zobraziť viac ↓
  • ayettista pred 2 týždňami a 5 d
    Dobrý pocit zo zdolaného kopca (či na čo tam chodia) niečo stojí. Napríklad aj život.

  • kayko pred 2 týždňami a 5 d
    Pustite tam Rattaja a do 2 rokov mate na Everest lanovku

  • pisiak pred 2 týždňami a 5 d
    akože po toľkých rokoch a toľkých turistoch čo tam chodia a čakajú hore v rade jak pri kase v lidli by tam mohli mať spravený už normálny most...

  • zurivec33 pred 2 týždňami a 6 d
    Mňa by len zaujímalo o koľko percent sa zvyšuje riziko pádu keď tam tak cupká po cm aby to bolo akože nebezpečne na video ...

  • mudrlant987 pred 2 týždňami a 6 d
    Inak v akej najvyššej nadmorskej výške ste už boli?

  • mudrlant987 pred 2 týždňami a 6 d
    Naša Lenka Poláčková pred týždňom vyliezla sama (bez šerpov a prídavného kyslíka) na vedľajší vrchol vedľa Everestu - Lhotse. Neskutočná baba. https://www.sme.sk/domov/c/polackova-zdolala-stvrtu-najvyssiu-horu-sveta-vystup-venovala-stratenym-legendam-spod-everestu

  • porfyrio pred 2 týždňami a 6 d
    Keby som mal na to fyzicky aj psychicky, peniaze, vybavenie, tak by som na Everest určite nešiel, čakať v nejakej šore a pred tebou 300 ľudí, to je už čisto komerčná záležitosť...

  • misofankoo pred 2 týždňami a 6 d
    Ľadovce si berú svoje obete, veľa krát som zažil na vyšších horách, že sa stratili turisti (najmä samotári), nikto ho nikdy nevidel a jeho fotka bola zavesená na najbližšej chate, že ňech sa ozve, ak ho niekto uvidí. Ak spadne človek do ľadovca, tak môže byť desiatky, stovky metrov hlboko v ľadovci, ktorý sa hýbe a nikto ho už neuvidí, až pokým sa neroztopí.

  • th0r pred 2 týždňami a 6 d
    Asi má v batohu aj náhradné trenky ... https://www.mojevideo.sk/video/366d5/serpovia_spadli_pocas_cesty_na_mount_everest_do_ladovej_trhliny.html