Problém nie je v tom, aby štát podporoval kultúru. Problém vzniká v momente, keď sa z podpory stane živná pôda pre parazitov bez talentu. Umenie má mať slobodu, ale nie imunitu voči kvalite. Ak systém dlhodobo odmeňuje slabé výkony rovnako ako tie dobré výkony, prirodzene tým znižuje motiváciu rásť. Prečo by sa niekto snažil posúvať a zlepšovať, keď výsledok nemá reálny dopad na to, či podporu dostane znova? Takýto model nevytvára tvorivé prostredie, ale vytvára komfortnú zónu práve pre takých netalentovaných parazitov, akých živíme v rôznych bratislavských divadlách, ktorí sa skrývajú za umenie. Keď porovnáme ich dnešné "herecké" výkony s hereckými výkonmi talentov z minulosti, je to ako porovnávať výkon mravca s nákladiakom. Teda títo darmožráci bez talentu nemajú žiaden herecký výtlak a na ich talent by bolo vhodné si posvietiť detailnejšie. A problém nie je len v kvalite výstupov, ale aj v tom, že sa uzatvára priestor. Verejné peniaze sú obmedzené. Každé euro, ktoré ide na projekty bez odozvy alebo ambície, je euro, ktoré nemôže ísť na obnovu hradov, historických galérií a iných prirodzene navštevovaných kultúrnych pamiatok. Veľa silných tvorcov si muselo svoje miesto vybojovať a to často mimo komfortu. Práve tento tlak vytvára kvalitu. Ak ho odstránime a nahradíme ho istotou doživotného financovania bez ohľadu na výsledok, kvalita zákonite klesá. Podpora kultúry má zmysel vtedy, keď vytvára príležitosti a podporuje rast. Nemá fungovať ako doživotná garancia bez ohľadu na výkon. Ak chceme kvalitné umenie, musíme mať aj systém, ktorý kvalitu rozlišuje, inak budeme len financovať stagnáciu a prepad v podobe šimečkovej trasorítky a podobných parazitov bez talentu.

Andrej Danko - Musí sa to prestať stať |Autor: woodoowood25 939 videní

Štát je povinný živiť tých, ktorí nechcúAutor: ardzun752 videní

Imituje chôdzu a mimiku známych hollywoodskychAutor: godzilla11 704 videní

A takto spoznáte naozaj kvalitný čajníkAutor: esterina6 170 videní

TV moderátor sa nedokáže prestať smiaťAutor: ancore23 142 videní

Kúzelník z talentuAutor: equinox41 301 videní

Napodobňuje chôdzu známych hercovAutor: hattorihanzo6 574 videní

Ako prestať fajčiťAutor: suky45 538 videní

CA$$H - Bez TalentuAutor: cassh2 302 videní

Napodobní každého speváka (paródia naAutor: oasis2 816 videní

Túto Číňanku by ste živiť nechceliAutor: esterina11 786 videní

Život bez rúkAutor: hosentroger12 814 videní

Frasier - Niet dymu bez fajčeniaAutor: roy228 305 videní
54as54as pred 1 mesiacom a 4 t
A to čo sú taký agresívny, veď kľud.
brusli pred 2 mesiacmi
koľko tento štát stoja umelci? 0,0001% z rozpočtu? Toto je náš najväčší problém? Alebo to že nám štát padá na hlavu?
brajenkotlar pred 2 mesiacmi
Budem za kkta ale tentokrat s tebou "terazvarim" absolutne suhlasim. Slovensko nema umelcov, nikdy nemalo a ani tak skoro mat nebude. Dotacie? Na zaklade coho, komu a preco? Umelec je zivnostnik, tak ako stolar, maliar, murar. Ked bude stolar robit na pitschu vyrobky lebo je jednoducho lavy a o jeho produkty nie je zaujem tak tiez chodi natrcat ruku k statu? Asi nie. Davat peniaze na pamiatky, divadla, koncertne saly, stanky s ludovou tvorbou atd. to ano, ale nie financne sanovat jednotlivcov, to je skurvety nonsens. Zijes z toho ze si ta ludia pridu vypocut alebo pozriet, ak nikto nepride tak to asi znamena ze to robis na pitschu a mal by si ist robit nieco ine. A to ani nehovorim ze umelci neplatia dane z prijmu a zdravotku a socialku platia samozrejme minimalne no a potom vyplakavaju ze maju male dochodky.
mungo0 pred 2 mesiacmi
Clovek co nepotrebuje kulturu je stoka