reklama

Ruské vydieranie plynom 465 000 ľudí v Podnestersku

zobraziť viac ↓
angerfistt 469 videní

Video z poľnej kuchyne v Tiraspole.
Výdaj teplého jedla pre obyvateľstvo bol zavedený kvôli nedostatku plynu a elektriny z dôvodu ukončenia tranzitu plynu cez Ukrajinu.

Moldavsko aj EÚ ponúkol dodávku plynu do Podnesterska, ale tí to odmietli.
Museli by zaňho začať platiť.
Rusko môže rovnako dodávať plyn cez Turecko, no očividne mu situácia vyhovuje taká aká je.

Viac o situácii:

Energetická kríza v Podnestersku, ktorá sa začala 1. januára, nadobudla za týždeň nevídané rozmery. Región s 300 tisíc obyvateľmi zostal bez plynu, kúrenia a teplej vody, dokonca aj studená voda je dodávaná s prestávkami. Všetky (!) priemyselné podniky sú zatvorené. Obdobia výpadkov elektriny neustále rastú a dosiahli už osem hodín denne a krátkodobo sa tak nestane, pretože tepelným elektrárňam dôjde uhlie.

Humanitárna katastrofa hroziaca v Podnestersku však neznepokojuje každého.

Na Ukrajine mnohí očakávajú, že v dôsledku tejto krízy sa proruská enkláva nachádzajúca sa pozdĺž našej hranice konečne zrúti, Podnestersko bude nútené vrátiť sa do Moldavska a ruská armáda a takzvaní „mierotvorcovia“ budú konečne vyhodení. svoje územie.

Realita je však oveľa menej optimistická.

V skutočnosti je vývoj udalostí v Podnestersku stále v záujme Ruska.

Stojí za to zdôrazniť: Rusko môže kedykoľvek obnoviť dodávky plynu do Podnesterska. Na tento účel existuje jednak kapacita ropovodu obchádzajúca Ukrajinu, jednak súhlas Moldavska. Kremeľ to však nerobí a úmyselne ženie región pod svojou kontrolou do hlbokej humanitárnej krízy – aby ho neskôr „zachránil“ a prisúdil zodpovednosť za stratené životy a zničenú ekonomiku súčasnej moldavskej vláde, ktorej ratingy už zasiahla energetická kríza.

Je veľmi pravdepodobné, že Rusko čoskoro čiastočne obnoví dodávky plynu do Podnesterska, ktoré okupovalo, ale bude to prezentovať ako úspech jedného z moldavských proruských politikov. Informačná príprava na takýto scenár je už badateľná.

Celá táto schéma je postavená na parlamentných voľbách v Moldavsku, ktoré sa budú konať na jeseň 2025. Cieľom Kremľa je nahradiť súčasnú proeurópsku vládu Moldavska proruskou a reintegrovať Podnestersko do Moldavska za podmienok, ktoré krajine znemožnia nový obrat na Západ.

To predstavuje obrovské bezpečnostné a geopolitické výzvy aj pre Ukrajinu, a to nielen z dôvodu zvýšenej ruskej prítomnosti na jej západnej hranici. V skutočnosti môže tento scenár spomaliť alebo zastaviť európsku integráciu Ukrajiny. Ale, žiaľ, Kyjev a Brusel doteraz nepreukázali pochopenie toho, aká nebezpečná je podnesterská kríza. Aj keď obe hlavné mestá majú stále vplyv na procesy v Moldavsku.

V tomto článku „Európska pravda“ vysvetľuje, aká je stratégia Kremľa v Podnestersku, aké hrozby predstavuje a ako sa proti nej dá čeliť.

A pre tých, ktorým viac vyhovuje formát videa, sme na YouTube pripravili vysvetlenie ruskej stratégie v Moldavsku a Podnestersku.

V plynovej a informačnej vojne
Rýchly vývoj energetickej krízy v Podnestersku, ktorá sa začala 1. januára zastavením dodávok ruského plynu, možno len ťažko nazvať neočakávaným.

Pripomeňme, že tento región Moldavska je už viac ako 30 rokov nielen pod vplyvom Ruska, ale aj pod jeho faktickou kontrolou. Nachádza sa tu ruský vojenský kontingent; bezpečnostné sily sú priamo podriadené ruskej vertikále; dokonca aj ruská vlajka sa používa ako vlajka „druhého štátu“. A hoci ekonomický blok „vlády“ Podnesterska má významnú nezávislosť v činnostiach a politikách, ekonomická závislosť od Ruskej federácie zostala extrémne vysoká. Predovšetkým kvôli tomu, že ekonomika a rozpočtový systém regiónu boli postavené na spotrebe ruského plynu, ktorý sem prichádzal zadarmo, pri tranzite cez Ukrajinu.

Preto, keď sa na jeseň 2024 ukázalo, že Kyjev neobnoví tranzitnú zmluvu s Gazpromom, „ekonomický model“ Podnesterska prišiel do úvahy. Pripomeňme, že nákup plynu z alternatívnych zdrojov by problém nevyriešil - základom podnesterskej ekonomiky bol práve plyn zadarmo (podrobne o tom EuroPravda hovorila v analýze o Podnestersku v časti „Faktor plynu“).

Orgány regiónu kontrolovaného Ruskou federáciou istý čas dúfali, že Gazprom na poslednú chvíľu zabezpečí aspoň minimálne dodávky plynu. Technická možnosť na to bola – v transbalkánskom koridore (z Ruskej federácie do Turecka, potom cez Bulharsko a Rumunsko do Moldavska) boli nerezervované zväzky. Ale aj keď Moskva oficiálne oznámila , že dodávky do Podnesterska sa od 1. januára 2025 zastavia, Tiraspol zostal prekvapivo pokojný.


De facto orgány kraja presviedčali ľudí, že všetko je pod kontrolou, kraj má zásoby uhlia v tepelných elektrárňach a vydržia do konca zimy.

Ako sa dalo ľahko uhádnuť (a ako EuroPravda predpovedala v článku začiatkom roka ), všetko sa pokazilo.

Región, kde polovica z 300-tisíc obyvateľov žije vo výškových budovách, sa zrazu ocitol bez plynu, kúrenia a teplej vody. Pokusy ľudí nejako vykurovať svoje domovy elektrinou v mrazoch preťažili sieť. Kolísavé výpadky už dosiahli osem hodín denne (a určite sa budú zvyšovať) a niektoré priestory sú kvôli nehodám úplne bez prúdu.

Napriek tomu všetkému zostávajú „orgány“ Podnesterska optimistické.

Prvým je ubezpečenie, že „všetko bude v poriadku“. Bez vysvetľovania akýchkoľvek podrobností samozvaný „prezident republiky“ Vadim Krasnoselsky z času na čas ľuďom hovorí, že musia byť ešte trochu trpezliví a všetko bude fungovať.

Druhý signál je oveľa podrobnejší. Venuje sa identifikácii vinníkov tejto krízy. Samozrejme, v Tiraspole sa žiadna vina nehádže na Rusko. A čo je celkom zvláštne, že neexistujú žiadne obvinenia voči Ukrajine.

Jediným vinníkom krízy je vraj Moldavsko a jeho súčasná vláda . Obvinenia ako „Moldavsko prerušilo Podnestersko od plynu“ a „Moldavsko zorganizovalo energetickú blokádu Podnesterska“, ktoré bolo počuť cez informačné kanály režimu, sú v úplnom rozpore s logikou geografie.

Dobre však zapadajú do stratégie, ktorá je čoraz očividnejšia.

A tretím propagandistickým signálom je opakovanie tézy, že ťažko to majú aj obyvatelia vládou ovládanej časti Moldavska, pretože v dôsledku energetickej krízy sa im tarify za elektrinu zdvojnásobili (a to okrem zvýšenia ceny plynu na konci roka 2024). Z tohto dôvodu podľa nich Moldavci jednoducho nebudú schopní zaplatiť svoje účty.

Táto téza môže pôsobiť umelo. Vzhľadom na to, že v Podnestersku nie je plyn a dochádza k výpadkom elektriny, ich nízka cena už nie je takým pádnym argumentom. V skutočnosti je to však veľmi dôležitý prvok ruskej stratégie, vrátime sa k tomu.

Spoliehať sa na Rusko
Najprv však stojí za to zdôrazniť: prudké zhoršenie energetickej krízy sa nestalo dôvodom na dialóg medzi Tiraspoľom a Kišiňovom.

Zdalo by sa, že realita by mala vedenie Podnesterska prinútiť hľadať alternatívne zdroje dodávok plynu a elektriny. To sa však nedeje – napriek prudkému zhoršeniu stavu energetického systému, početným nehodám a dokonca aj úmrtiam ľudí, ktorí sa snažia nejako zohriať (niekde vyhoreli domy, niekde sa ľudia otrávili oxidom uhoľnatým).

Naopak, Tiraspol už tento rok odmietol oficiálnu ponuku Kišiňova na pomoc pri nákupe plynu . Ďalšie nápady na obnovenie dodávok plynu boli tiež zamietnuté , čo nezmenili ani ubezpečenia Moldavska, že pomôže nájsť západné financovanie, ktoré by Podnestersku pomohlo prekonať cenový šok.

Tiraspol naďalej čaká na plyn z Ruskej federácie.

Hoci sa Gazprom v priebehu minulého týždňa zdržal akýchkoľvek vyhlásení na túto tému.


Jedinou oficiálnou správou z Ruskej federácie o plynovej kríze bolo vyhlásenie veľvyslanectva v Kišiňove v surovom štýle tradičnom pre Rusko. Pozoruhodná je však veta, ktorou sa dokument končí: „Nikto by nemal mať pochybnosti: ochrana ruských občanov a krajanov je absolútnou prioritou zahraničnej politiky.

Zastupiteľský úrad nešpecifikuje, aké formy táto „ochrana“ môže mať. Je však vhodné pripomenúť, že väčšina obyvateľov Podnesterska má ruské pasy.

Úrady v Podnestersku medzitým konajú tak, že dodávky plynu budú čoskoro obnovené. A tak sa „vláda“ regiónu, čakajúc na vrchol krízy, rozhodla 20. januára obnoviť vzdelávanie na školách. Aký dôvod majú očakávať, že v ten deň budú mať školy kúrenie alebo aspoň dodávku elektriny, neuvádzajú. Pozoruhodné je aj rozhodnutie prerozdeliť na sever regiónu zvyšný plyn v systéme, ktorý sa používa len na horáky (teda na varenie) v obytných budovách. Toto rozhodnutie v skutočnosti znamená, že zvyšný plyn v Tiraspole sa minie skôr, ako sa predpokladalo (pôvodne to bolo 20. januára).

Dva spôsoby, ako zaútočiť na Sandu
Treba poznamenať, že mediálne priestory Podnesterska a vládou kontrolovanej časti Moldavska sa od seba veľmi líšia. Dokonca aj proruský obyvateľ Kišiňova väčšinou sleduje iné kanály a číta iné webové stránky ako priemerný proruský obyvateľ Tiraspolu.

Energetická kríza v Podnestersku je teraz, samozrejme, hlavnou témou moldavských médií, ale dôraz propagandy je výrazne odlišný.

Už bolo spomenuté vyššie, že podnesterská propaganda obviňuje prezidenta Sandu a vládu Moldavska zo skutočnosti, že kvôli ich politike sa cena elektriny zdvojnásobila; pre nich je to však druhoradá záležitosť. Ale v hlavnej časti Moldavska je to téma číslo jedna.

Teraz má moldavská vláda nejaký, ale fungujúci argument: hovorí sa, že náš plyn a elektrina prešli na trhové ceny, a preto zdraželi, ale existujú. A Podnestersko, ktoré sa spoliehalo na lacnejší ruský plyn, nakoniec zostalo bez plynu a elektriny.

Rusko má však tromf, ktorý môže zničiť argumenty Kišiňova.

A zdá sa veľmi pravdepodobné, že to je v skutočnosti to, čo plánujú urobiť. To vysvetlí dôveru okupačnej správy v Tiraspol a vo všeobecnosti dôvod, prečo sa Rusko rozhodlo vytvoriť takú akútnu energetickú krízu.

Pripomeňme tiež, že teraz sa propagandistické úsilie Kremľa a jeho podnesterských satelitov sústreďuje na zvalenie viny za zastavenie dodávok plynu na moldavskú prezidentku Maiu Sanduovú a premiérku Dorin Receanovú. Jednou z téz týchto obvinení je, že údajne nechceli rokovať s Moskvou. (Tieto obvinenia sú nepravdivé, práve na tieto rokovania vláda koncom novembra vyslala do Ruskej federácie delegáciu vedenú ministrom energetiky, ale keď ide o ruskú propagandu, na realite nezáleží).

To všetko položilo informačný základ, na ktorom sa dá ľahko predvídať ďalší krok Kremľa.


Jeden z proruských politikov Moldavska by mal ísť do Moskvy. Stretne sa s ním Putin alebo niektorý z nižších úradníkov, aby oznámili: vidíte, stačilo sa opýtať a my s radosťou splníme požiadavku a láskavo poskytneme určitý objem plynu na záchranu Podnesterska. Celý problém bol Sandu, ktorý sa nepýtal. A samotné Moldavsko by mohlo mať lacnejší plyn, ak by sa o ňom Kišiňov pokúsil vyjednávať – ale Sandu namiesto toho núti vás, Moldavcov, platiť viac, len keby Moldavsko pokračovalo vo svojom nepriateľstve s Ruskom.

A hovorí sa, že keby Moldavsko viedol tento politik namiesto Sandua, mali by ste teraz menej problémov.

Potvrdzujú to zdroje EuroPravdy. A dokonca oficiálne hovorí premiér a splnomocnenec vlády aj o rozsiahlom pláne Ruskej federácie , ktorý je zameraný na zmenu moci v Moldavsku prostredníctvom „riešenia“ energetickej krízy umelo vytvorenej Ruskou federáciou.

Podľa tohto plánu by politik, ktorý (alebo ktorý) „súhlasí“ s Putinom, mal dostať obraz ľudového hrdinu, ktorý dokázal (alebo dokázal) zachrániť Podnestersko pred hladom a chladnou smrťou a Moldavsko pred humanitárnou krízou. A keďže parlamentné voľby sú v Moldavsku naplánované na jeseň 2025, táto osoba dostane nemalý bonus. A veľmi pravdepodobne sa bude môcť stať budúcim premiérom a lídrom vládnej koalície.

Kto bude týmto „záchrancom“? Zatiaľ to nie je známe.

Tým by mohol byť exprezident Igor Dodon, ktorý vyzdvihuje svoj dobrý vzťah k Ruskej federácii a nebráni sa tomu, aby sa opäť stal kandidátom, na ktorého Kremeľ vsádza. Dodon sa však zatiaľ usilovne zdržal vyjadrení k podnesterskej otázke a nepropagoval ruské naratívy o tejto otázke.

Mohla by to byť Irina Vlah, bývalá šéfka Gagauzie a bývalá otvorene proruská politička, ktorá sa nedávno umiestnila bližšie k centru, ale predpokladá sa, že si zachovala vzťahy s Moskvou. Jej rétorika o kríze sa úplne zhoduje s rétorikou Kremľa.

Môže to byť niekto iný, dokonca aj oligarcha na úteku Ilan Shor, ktorý sa v posledných rokoch stal obľúbencom Kremľa.

Nech už si Kremeľ vyberie akéhokoľvek „hrdinu“, dá sa tvrdiť, že v nasledujúcich mesiacoch bude tlak na Sandu a jej stranu podľa tohto scenára len stúpať. Je nepochybné, že Rusko neobnoví dodávky plynu v objemoch, ktoré boli do konca minulého roka (5,6 milióna kubických metrov denne). Po prvé, v transbalkánskom plynárenskom koridore nie je takýto voľný objem počas celého vykurovacieho obdobia (k 31. decembru bolo voľných asi 3 milióny kubických metrov denne). A po druhé, predtým sa významná časť plynu využívala na výrobu elektriny, ktorú Podnestersko lacno predávalo Moldavsku.

A pre Putina je dôležité, aby Moldavsko nemalo prístup k lacnej elektrine, aby ľudia platili čo najviac, závideli Podnesterčanom „kto by mohol“ a obviňovali súčasnú prozápadnú vládu zo svojich problémov.

Prečo je to hrozba pre Ukrajinu?
Voľby budúceho parlamentu a vlády Moldavska sú záležitosťou moldavských voličov. Pre Ukrajinu však bude mať rozhodujúci význam výsledok týchto volieb.

Ruský cieľ týkajúci sa Moldavska je podobný cieľu vo vojne proti Ukrajine. A to nie je anexia „štyroch regiónov“ alebo niečo podobné. Cieľom je podrobenie celej Ukrajiny, či už priamo alebo prostredníctvom bábkovej vlády lojálnej Kremľu. V krajnom prípade - zničenie Ukrajiny, jej premena na zlyhaný štát, zlyhaný štát.

S Moldavskom je to rovnaké: Podnestersko samotné Rusku nestačí. Snaží sa získať kontrolu nad celou krajinou. A zvláštnosťou volieb v roku 2025 je, že víťazstvo v nich bude rozhodujúce a môže upevniť ruský vplyv nie na štyri roky (čo samo o sebe vyzerá hrozivo), ale na desaťročia.

Faktom je, že po týchto voľbách nevyhnutne vyvstane otázka reintegrácie Podnesterska.

Éra voľného plynu z Ruskej federácie v neobmedzenom objeme sa skončila a už sa neobnoví. Ani teraz nie je šanca na zimné zásoby 5,7 milióna metrov kubických denne. A tento plyn bol kľúčom k prežitiu podnesterskej ekonomiky. Na jeho náklady existoval miestny priemysel; plyn sa spaľoval aj v tepelných elektrárňach a predával sa Moldavsku, čo naplnilo rozpočet Podnesterska.

Jedným slovom, teraz sa Podnestersko ekonomicky stáva v úpadku.


Jeho „infúzia“ do Moldavska je náročný proces politicky (kvôli prítomnosti ruského kontingentu), aj ekonomicky (kvôli obrovským nákladom na modernizáciu regiónu uviaznutým v sovietskej minulosti) a volebne.

Pripomeňme, že v referende v roku 2024 podporilo európsku voľbu Moldavska niečo vyše 50 % voličov. V Podnestersku žije asi 300-tisíc ľudí, drvivá väčšina z nich má proruské názory. Ich slobodné hlasovanie v najbližších voľbách v Moldavsku (cca 2,5 milióna obyvateľov) radikálne zmení volebnú bilanciu v prospech Ruska.

A okrem toho bude veľa závisieť od toho, aký model integrácie Podnesterska sa zvolí. Súhlasí nový moldavský parlament s právom veta Podnestersko, ako to požaduje Rusko?

Ak si Moldavsko na jeseň 2025 zvolí proruský parlament, táto perspektíva sa stane reálnou.

Pretože to bude znamenať koniec európskej integrácie Moldavska. Nie na štyri roky, ale na desaťročia.

Najväčším problémom Ukrajiny je však to, že pre mnohých v EÚ sú Ukrajina a Moldavsko štáty zjednotené v jednom „balíku rozšírenia“. Bez Moldavska radikálne poklesne aj podpora vstupu Ukrajiny, pretože odpadne Rumunsko (verný zástanca vstupu Moldavska do EÚ) a opadne nadšenie Talianska a Francúzska, pre ktoré má rumunskojazyčný región zvláštnu váhu.

A to sme sa ešte nedotkli otázky postavenia ruských vojsk, zachovania ruskej základne v Moldavsku a pod.

Čo môže urobiť Ukrajina?
Súčasná kríza je nebezpečná predovšetkým preto, že v Kišiňove neexistuje porozumenie, ako ju prekonať.

Navyše, teraz je to najlepšie obdobie pre Kremeľ, keď je svet zaneprázdnený prípravami na Trumpovo predsedníctvo a všetci (a najmä Spojené štáty americké) nemajú čas na Moldavsko. Situáciu v EÚ skomplikovalo vážne ochorenie Ursuly von der Leyenovej , ktoré ju vytlačilo z rozhodovacieho procesu. A toto je príbeh, kde je potrebné politické vedenie a odvážne rozhodnutia na boj proti Rusku. Nemecko je tiež ponorené do predvolebnej kampane, Francúzsko a Emmanuel Macron majú naďalej politickú krízu a Rumunsko je v takej horúčke , že ani ono nemôže venovať úsilie lobovaniu za záujmy Moldavska.

Ukrajina by v týchto podmienkach mohla prevziať úlohu geopolitického lídra, no zdá sa, že Kyjevu chýba pochopenie pre to, aká vážna a nebezpečná výzva narastá blízko jeho hraníc.

Už v predchádzajúcom článku sme písali, že Kyjev by mohol zasiahnuť a zmierniť Putinovu ranu Moldavsku (pozri minulotýždňovú publikáciu „ Prečo Kremeľ zmrazuje Podnestersko “). S vývojom udalostí sa táto rada stala ešte aktuálnejšou.

Keďže Podnestersko odmieta nakupovať plyn od Západu a čaká na bezplatný plyn od Ruskej federácie, aby opäť „spadlo“ pod Rusko a zatiahlo tam celé Moldavsko, Ukrajina môže urobiť zrkadlovú ponuku. Sme celkom schopní dodať minimálny objem plynu na pokrytie humanitárnych potrieb Podnesterska (teda bez potrieb veľkého priemyslu). Hovoríme o objeme nie väčšom ako 2 milióny kubických metrov za deň, čo stačí na vykurovanie, teplú vodu, výrobu elektriny pre samotný región a spustenie kritických podnikov, akými sú pekárne. To je približne rovnaký objem, aký by potenciálne mohlo poskytnúť Rusko.

Do konca vykurovacej sezóny to bude trvať 60 až 70 miliónov metrov kubických, čo je zanedbateľné množstvo v porovnaní s viac ako 12 miliardami metrov kubických plynu nahromadených v ukrajinských podzemných zásobníkoch podľa oficiálnych údajov alebo 8 miliardami metrov kubických aktívneho plynu. podľa skeptikov .

Navyše, zdá sa, že ani za tento objem nie je problém získať od krajín EÚ finančnú kompenzáciu. Európskej únii sa nepáči, keď sa pri jej hraniciach stane humanitárna katastrofa a ukrajinské dodávky ich môžu pred ňou zachrániť. Mechanizmus je už odskúšaný v rámci programu Zrno z Ukrajiny - ukrajinské obilie predávame do najchudobnejších krajín Afriky a Ázie a platia za to európski darcovia.

A na záver buďme realisti: je vysoká pravdepodobnosť, že Tiraspol (na pokyn z Moskvy) dokonca odmietne plyn zadarmo, ak nebude ruský. Pretože to nie je súčasťou plánov Kremľa. No v tomto prípade podnesterská vláda zničí mýtus, že nikto nechcel región zachrániť.

Ukáže sa, že toto všetko je predstavenie zinscenované Kremľom.

Ale na dosiahnutie tohto efektu musí Kyjev konať proaktívne, verejne a rýchlo, pretože nevieme, kedy Kremeľ plánuje vykonať operáciu „záchrana Moldavska“, môžu to byť dni.

A musíme konať bez toho, aby sme čakali na žiadosť Kišiňova, ktorý je teraz oslabený a zmätený. V Kišiňove navyše nebudú proti - presvedčila sa o tom „Európska Pravda“, ktorá položila otázku premiérke Dorin Receanovej na brífingu 6. januára. Povedal, že vláda o takúto pomoc nepožiadala, ale rada ju prijme.

„S Kyjevom neustále komunikujeme. V tomto zmysle sme nepožiadali Kyjev o žiadnu pomoc, ale ( súhlasili by sme ), ak by Kyjev ponúkol pomoc... Napríklad dodávky uhlia sú možné, ak o to požiada. podnesterského regiónu od vedenia elektrárne v Kuchurgane ( v Podnestersku ),“ odpovedal Rechan pre EuroPravda. Všimnime si, že dodávky plynu sa zdajú byť oveľa lepšou možnosťou ako uhlie, pretože to tiež umožní spustiť kotolne na plyn v podnesterských mestách.

Stručne povedané, jedinou podmienkou pre akcie Kyjeva je prítomnosť politickej vôle.

A tiež pochopenie potreby pôsobiť ako regionálny hráč. Redakcia „Európskej Pravdy“ dúfa, že tento text pomôže priblížiť splnenie poslednej podmienky.

https://www.eurointegration.com.ua/rus/a...




Úrady v odštiepeneckom regióne Moldavskej republiky , Podnestersko, by mali akceptovať ponuky alternatívnych dodávok energie , uviedla Európska komisia , keďže politické napätie stúpa po rozhodnutí Ruska prerušiť dodávky zemného plynu, píše Politico . Státisíce ľudí v Podnestersku zostali bez kúrenia a teplej vody po tom, čo ruská štátna energetická firma Gazprom 1. januára zastavila vývoz plynu do regiónu, keď skončila platnosť dlhodobej dohody o tranzite plynu cez Ukrajinu. „Chápeme, že vláda Moldavskej republiky už poskytla Podnestersku energetickú a humanitárnu pomoc, ktorá doteraz nebola akceptovaná,“ povedala hovorkyňa zahraničného výboru Anitta Hipperová. Hipper tak reagoval na otázku od Politico , ktoré tento týždeň zverejnilo korešpondenciu odhaľujúcu , že prokremeľské vedenie Podnesterska so sídlom v meste Tiraspol odmietlo moldavské ponuky na dodávky plynu z európskeho trhu a odmietlo ponuky humanitárnej pomoci. "Nabádame Tiraspol, aby spolupracoval s Kišiňovom na riešení situácie v záujme miestneho obyvateľstva," povedal Hipper. Moldavský premiér Dorin Recean obvinil Moskvu z organizovania konfliktu v pondelok v zatvorenej diskusii s novinármi a najvyššími predstaviteľmi administratívy. "Ide o bezpečnostnú krízu, ktorú sa Rusko pomocou energie ako zbrane snaží vyvolať v regióne," povedal podľa citovaného zdroja. "Zastavili dodávky plynu do regiónu, ktorý kontrolujú, a to aj tým, že tam nelegálne umiestnili vojenské jednotky a nedovolili nikomu pomôcť regiónu," dodal Recean . Podnestersko zostalo de facto autonómne aj po vojne medzi separatistickým regiónom a Moldavskou republikou , po páde Sovietskeho zväzu v 90. rokoch a je domovom vyše tisícky ruských vojakov. Po tom, čo 1. januára vypršala dohoda umožňujúca tranzit ruského plynu cez Ukrajinu, moldavská vláda tvrdí, že Moskva odmietla vyvážať zemný plyn do Podnesterska dostupnými alternatívnymi trasami ako súčasť pokusu o opätovné zapálenie napätia pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v tomto roku. rok. Podľa Receana by kríza mohla konečne priniesť koniec samovyhlásenej nezávislosti Podnesterska. „Naším cieľom je reintegrácia krajiny. A to by sa malo začať tým, že Rusko bude musieť stiahnuť svoje jednotky, aby sme ho mohli správne spravovať. Sme tu, aby sme poskytli mierové riešenie tohto konfliktu." Anatolij Dirun, odborný asistent na Tiraspolskej škole politických vied, povedal, že podnesterské úrady takmer určite stagnujú a dúfajú, že Moskva nájde riešenie. "Myslím si, že by sa to mohlo stať o týždeň, možno o dva týždne, a tak úrady radšej počkajú niekoľko týždňov, kým Rusko nezasiahne a tento problém nevyrieši ." Anna-Kaisa Itkonen, hovorkyňa EÚ pre energetiku a bývanie, uviedla, že Brusel vytvoril pracovnú skupinu s Moldavskou republikou a monitoruje "veľmi vážnu situáciu" v regióne. "Pokračujeme v neustálych výmenách názorov s moldavskými úradmi, aby sme zmiernili akékoľvek následky zastavenia dodávok ruského plynu do krajiny," dodala.

https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue-i...

https://meduza.io/en/feature/2025/01/07/...

  • Kvalita: NQ LQ
  • Zverejnené: 8.1.2025 13:07
  • Krajina: Moldavsko 🇲🇩
  • Páči sa: 88% (8 hlasov)
  • Obľúbené: 0
  • Komentárov: 2
  • Dľžka: 0:09
  • Kategória: ľudia
  • Tagy: moldavsko, podnestersko, gazprom, plyn, vydieranie, rusko, zima
Odoberajte nás aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ.
reklama
Komentáre (2)
zobraziť viac ↓
  • jozefarimatejsky pred 9 hod
    No kto chce kam pomôžme mu tam.

  • challabas2 pred 22 hod
    Slovakistan za 20 rokov