reklama

Dva zastaralé ruské tankery sa potopili pri Kerčskom moste

zobraziť viac ↓
angerfistt 517 videní

Dva ropné tankery, ktoré sa potopili v Kerčskom prielive, boli špecializované riečno-námorné plavidlá, ktoré podľa ruských zdrojov vôbec nemali fungovať.
Na základe ruských a medzinárodných predpisov mali prestať pôsobiť na mori v roku 2008.

Pôvodne námorné tankery boli v 90. rokoch prerobené na tankery rieka-more (boli rozpolené a znovu zvarené) a odvtedy na nich zomrelo 1097 ľudí, ktorí na nich pracovali.

Tankery Volgoneft-219 a Volgoneft-239 sa potopili v silnej búrke pri Kerčskom moste, pričom zahynula najmenej jedna osoba a do mora sa vylialo 4500 ton ťažkého vykurovacieho oleja (mazut).
Volgoneft-212 viezol 4 250 ton vykurovacieho oleja, Volgoneft-239 - 4 300 ton.
Prevádzkovala ich spoločnosť Volgotanker so sídlom v Samare.

Toto nie je prvá nehoda, ktorá postihla flotilu tankerov Volgoneft. Veľmi podobná katastrofa sa stala počas búrky 11. novembra 2007, keď sa Volgoneft-139 rozpadla v Kerčskom prielive a do mora vytieklo najmenej 1300 ton vykurovacieho oleja.
https://pbs.twimg.com/media/Ge3fmrnXsAA2...

Lode boli určené na dodávanie ropných a palivových produktov pozdĺž rieky Volga do ruských prístavov na Čiernom mori. Sú to jednopodlažné dvojzávitovkové cisterny s dvojitým dnom, dvojitými bokmi, prednou nadstavbou a strojovňou v korme.

Na vodu boli spustené vo Volgograde v roku 1969 a 1973 a patrili medzi 131 riečno-morských ropných tankerov projektu 1577 vyrobených v rokoch 1967 až 1982. Do roku 2017 sa dva z tejto triedy stratili pri nehodách a deväť ďalších bolo zošrotovaných.

Tankery Projektu 1577 majú teraz priemerný vek takmer 50 rokov a nespĺňajú požiadavky Medzinárodnej námornej organizácie (IMO). Najmä ich nákladné nádrže sú príliš dlhé a chýbajú im usadzovacie nádrže či dostatočne vysoké dvojité dná.
Podľa Medzinárodného dohovoru IMO o zabránení znečisťovania z lodí (MARPOL) mali tankery prestať na mori prepravovať ťažkú ​​ropu a ropné produkty (tj. náklad s hustotou 0,900 t/m3 a viac ) od roku 2008.
Zatiaľ čo sa Rusko snažilo nahradiť a modernizovať staršie tankery, mnohé pokračujú v prevádzke bez úprav. Uvádza sa, že implementácia požiadaviek MARPOL bola niekoľkokrát odložená.
Prevádzkovatelia plavidiel, ktoré nespĺňajú požiadavky, ich naďalej používajú na základe „dočasných“ osvedčení vydaných Ruskou námornou správou. Tieto sa vydávajú opakovane od roku 2008, vďaka čomu sú plavidlá v prevádzke ešte dlho po tom, ako mali byť vyradené.
Ruské plavidlá vnútrozemskej a zmiešanej riečno-morskej plavby sú vo všeobecnosti veľmi staré, s priemerným vekom najmenej 40 rokov. Toto je oveľa staršie ako ekvivalentné zahraničné lode.
Zdroje:
https://www.korabel.ru/news/comments/obn...

Počas záchranných prác sa poškodilo aj tretie plavidlo a jeho žeriav sa zrútil do mora.

Viac info. z nehody:
https://meduza.io/en/feature/2024/12/15/...

Podobná nehoda:
https://www.youtube.com/watch?v=gaZhnNlu...

  • Kvalita: NQ LQ
  • Zverejnené: 17.12.2024 15:14
  • Krajina: Ukrajina 🇺🇦
  • Páči sa: 80% (5 hlasov)
  • Obľúbené: 0
  • Komentárov: 4
  • Dľžka: 1:22
  • Kategória: šokujúce
  • Tagy: tanker, lod, nehoda, mazut, ropa, ekologicka katastrofa, potopenie, volgoneft-212, volgoneft-139, kerc, ukrajina
Odoberajte nás aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ.
reklama
Komentáre (4)
zobraziť viac ↓
  • pade pred 1 mesiacom
    Pekny popis. Cize pochopil som spravne, ze sa nezrazili, ale kvoli pocasiu havarovali?