reklama

Suchoj Su-27 „Flanker” v službách ukrajinského a ruského letectva

zobraziť viac ↓
rocketbunny 8 731 videní

Hudobné video zobrazuje letecké ukážky legendárnej stíhačky Su-27 „Flanker”, počas jej služby vo vzdušných silách Ukrajiny a Ruska. Zábery sú z obdobia, keď ešte obe krajiny neboli vo vojenskom konflikte.

Su-27 (v kóde NATO: Flanker) je sovietske dvojmotorové supermanévrovateľné stíhacie lietadlo 4. generácie vyvinuté leteckou spoločnosťou Suchoj v 80. rokoch minulého storočia. Do služby bolo zavedené v roku 1985 ako stíhač amerických diaľkových bombardérov B-52 a B-1B, k ochrane sovietskeho pobrežia a ako eskorta sovietskych diaľkových bombardérov Tu-95, Tu-22M a Tu-160. Po rozpade ZSSR sa primárnymi operátormi stalo Rusko, Bielorusko, Ukrajina a Kazachstan.

Po zavedení do služby v roku 1985 získal ZSSR špičkový stíhač, ktorý sa svojimi parametrami dokázal vyrovnať v tej dobe najmodernejším západným stíhačkam ako F-14 Tomcat či F-15 Eagle, ktoré boli jeho primárnymi konkurentmi. Su-27 disponuje doletom 3,500 km, rýchlosťou Mach 2.35 a dokáže uniesť celkovo 4,400 kg výzbroje na 12 externých pylónch pod krídlami, motormi a trupom. Výškovy dostup lietadla je 19 km pri rýchlosti 300 m/s. Pôvodný radar lietadla (N001 Mech) dokázal zadetekovať vzdušný cieľ o veľkosti stíhačky na vzadielnosť 100 km a strategický bombardér na 140 km. Okrem radaru typu PESA disponovalo lietadlo v 80. rokoch aj infra senzorom OLS-27, ktorý v kombinácii s leteckou helmou Shchel-3U dával pilotovi schopnosť pri manévrových súbojoch na blízku vzdialenosť navádzať tepelné strely typu vzduch-vzduch na cieľ iba pohybom hlavy (ukážka: https://imgur.com/a/xN8OyDk ).

Su-27 sa stal známym širšej verejnosti aj pre svoju schopnosť vykonať tzv. kobra manéver (ukážka: https://youtu.be/BOCFQfOvzGc?t=47 ).

Po rozdelení ZSSR získalo novovzniknuté ukrajinské letectvo niekoľko desiatok kusov lietadiel Su-27P/UB. Tie po udalostiach z roku 2014 prešli len ľahšou modernizáciou, ktorá sa týkala hlavne modifikáciami radaru, navigačných a komunikačných systémov na štandard NATO. V Rusku však bola situácia odlišná a vedenie spoločnosti Suchoj využilo modernizačný potenciál základného modelu Su-27P/UB piam na maximum, a v 90. rokoch vytvorilo hneď niekoľko projektov stíhacích lietadiel ktoré v súčasnosti tvoria chrbticu ruských VKS (vzdušné a kozmické sily) ako náhrada za zastaralé sovietke stíhacie lietadlá. K tým najznámejším patrí viacúčelový dvojmiestny stíhač Su-30 a jeho varianty, palubný stíhač Su-33, stíhačka na vybudovanie vzdušnej prevahy Su-35S či frontový stíhací bombardér Su-34.

Varianty stíhačky Su-27, ktoré slúžia v ruských vzdušných silách:
základné - Su-27S,P,UB
modernizované - Su-27SM,SM2,SM3

Varianty stíhačky Su-27, ktoré slúžia v ukrajinských vzdušných silách:
základné - Su-27P,UB
modernizované - Su-27P1M,UB1M

Hudba: Lost Sky - Fearless

  • Kvalita: Full HD HD NQ LQ
  • Zverejnené: 9.9.2024 12:57
  • Krajina: Slovensko 🇸🇰
  • Páči sa: 58% (36 hlasov)
  • Obľúbené: 6
  • Komentárov: 41
  • Dľžka: 3:03
  • Kategória: auto-moto
  • Tagy: suchoj, su-27, flanker, stíhačka, ruské letetcvo, vks, ukrajinské letectvo, rusko, ukrajina, slovensko
Odoberajte nás aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ.
reklama
Komentáre (41)
zobraziť viac ↓
  • mao pred 1 týždňom a 3 d
    krasna stihacka, pamatam si ako pristala na bratislavskom letisku bez podvozku, pravdepodobne rus, fajne to zvladol, macher

  • dodoslovensko pred 1 týždňom a 4 d
    No moment ,ale sak podla Nada boli stíhačky vyrobene v CCCP same šroty a iba to tam u nas stalo a na nic sa to nehodilo .

  • tomas0000001 pred 1 týždňom a 4 d
    Tieto stroje nemajú budúcnosť. S rozvojom strategických, taktických, medzikontinentálnych rakiet, rovnako ako s dronmi, je toto plné obmedzení, hlavne čo sa týka preťaženia ktoré piloti musia znášať. Rakety a drony sú limitované len limitmi materiálov a konštrukcie. Preto sa upustilo od vývoja stále rýchlejších strov a vývoj šiel do rakiet.

  • sokol1994 pred 1 týždňom a 4 d
    Toto je už relatívne prežitok, čo sa dizajnu týka. Vyrábať ešte po roku 2000 lietadlá, ktoré sú primárne stavané na ,,dog fight" moc úspechu pri hustej protivzdušnej obrane neprinesie.

  • rexxar pred 1 týždňom a 4 d
    2:40 aha, sajfa

  • danpaulok pred 1 týždňom a 4 d
    za tu cenu je dobre ich mat, za jednu F16 tychto kupis hadam aj 10 :D ale toto su take stihacky, ze keby som mal na vyber, ci posadim 10 pilotov do tohoto alebo jedneho do F16, tak by som radsej kupil drahsie F16 a zivil menej pilotov... Stihacka nie je spotrebny material, tam je dolezita vybava, komfort, pocit z toho... Sedel som v (replikach) oboch na leteckych dnoch a vseobecne v ruskych strojoch som mal pocit ako keby som sedel v plechovej skrini na naradie

  • mirobee pred 1 týždňom a 4 d
    uploadni aj F-16 nech porovname

  • 321asd321 pred 1 týždňom a 4 d
    pakfa gde?