reklama

Austrálske národné parky 06

zobraziť viac ↓
2sydney 1 166 videní

Ostrov lorda Howa je malý ostrov v južnom Pacifiku ležiaci asi 700 km severovýchodne od Sydney. Rozkladá sa na erózii rozhlodanom vulkáne a má tvar polmesiaca o dĺžke 12 km a šírke 3 km s lagúnou o šírke 6 km. Žije tu približne 350 obyvateľov. Je známy ako "Posledný raj". Na ostrove je subtropická klíma s teplotami v zime od 16 do 19 °C av lete od 26 °C. Celý ostrov, blízke ostrovčeky i okolité more sú od roku 1982 zapísané na Zozname svetového prírodného dedičstva ľudstva UNESCO.
Ostrov bol objavený v roku 1778 loďou menom Supply plávajúce zo Sydney na ostrov Norfolk. Kapitán lode Henry Lidgbird Ball dal svoje meno Ballovej pyramíde a ostrov lorda Howa pomenoval po svojom najvyššom nadriadenom vo funkcii prvého lorda admirality. Prvými osadníkmi boli až v roku 1833 traja bieli muži s maorskými ženami. Väčšina z 300 obyvateľov sú ale potomkami dvoch mužov a troch žien, ktorí sem priplávali z Gilbertových ostrovov (dnešné Kiribati) roku 1853. V polovici 19. storočia ostrov slúžil ako zastávka veľrybárskych lodí z USA a Británie. S úpadkom veľrybárskeho priemyslu ostrovanmi spasil turistický ruch, dnes hlavný zdroj príjmov, okrem vývozu a pestovania semenáčikov paliem druhu Howea Forsterana.
Na obmedzenej ploche ostrova nájdeme úchvatnú exotickú vegetáciu. V dôsledku svojej izolácie nám poskytuje množstvo cenných informácií o vývoji rastlinných druhov. Nezvyčajne vysoký je počet endemických rastlinných druhov, teda takých, ktoré sú rozšírené len na tomto ostrove. Patrí k nim napríklad takzvaná palma Kentia. Táto palma sa tu pestuje a vyváža následne do celého sveta. Je zdrojom obživy miestnych obyvateľov. Na ostrove rastie celkom 241 druhov rastlín, z toho 105 druhov je endemických. Najväčší počet týchto vzácnych druhov sa nachádza na náhornej plošine vrcholu Mount Gower, kde je klíma s veľkou vlhkosťou vzduchu a nič z vonkajšieho sveta nenarušilo doteraz miestnu krehkú rovnováhu.
Najväčším nebezpečenstvom pre ostrov je človek. Roku 1918 sa tu objavila prvá krysa, čo malo za následok vyhubenie 9 z 15 jedinečných druhov vtákov. V súčasnosti sa s týmto hlodavcom bojuje na všetkých frontoch.
Zo živočíšnej ríše tu dominujú vtáky. Žije tu 32 druhov vtákov, prevažne tu hniezdia tereji, buřňáci či rybáci. Najpozoruhodnejšie je zrejme chrapkáč Howeov (Gallirallus sylvestris), pripomínajúci vzdialene novozélandského kiviho. Je považovaný za najohrozenejšieho vtáka na svete, nikde inde sa totiž nevyskytuje. Bol vytvorený záchranný program a dnes už chrapkáč nie je na úplnom okraji vyhubenia. Za zmienku ešte stojí prehistorický druh strašilky Dryococelus australis, žijúci na Ballovej pyramíde, osamotenom ostrovčeku patriacom k ostrovu lorda Howa.
Pod hladinou sa rozprestiera najjužnejší koralový útes na Zemi s nádhernými slapmi z mäkkých koralov s početnými endemickými druhmi rýb. Vzácnym tvorom miestnych vôd je ryba kňaz s výrazne baňatým čelom a hrubými pyskami. V tunajších vodách sa stretávajú dva podmorské svety (tropický a arktický), vzniká tak jedinečné prostredie pre vodné tvory, ktorí by sa za normálnych okolností nikdy nestretli.

  • Kvalita: Full HD HD NQ LQ
  • Zverejnené: 11.10.2022 14:45
  • Krajina: Austrália 🇦🇺
  • Páči sa: 100% (3 hlasov)
  • Obľúbené: 1
  • Komentárov: 0
  • Dľžka: 4:10
  • Kategória: cestovanie
  • Tagy: australia.priroda, narodny park, ostrov, tropicky ostrov, lord howe, pacifik, unesco
Odoberajte nás aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ.
reklama