reklama

Surová bioropa zo splaškov

zobraziť viac ↓
woodoowood 1 272 videní

Vedci dokážu zo splaškov v priebehu niekoľkých minút vyrobiť surovú bioropu.

Biopalivá sú vhodnou alternatívou k fosílnym palivám, no mnoho z nich priamo závisí na surovinách, ktoré sa pri masívnej produkcii môžu stať vzácnymi. Ako ďalšia možnosť k alternatívnym palivám by však mohol byť nový spôsob, ktorý vynašiel tím vedcov z US Department of Energy´s Pacific Northwest National Laboratory (PNNL). Tí tvrdia, že by sa potenciálne dalo vyprodukovať 30 miliónov barelov surovej bioropy ročne z 34 miliárd galónov (128 miliárd litrov) splaškov, ktoré Američania vytvárajú každý deň.

Podľa vedcov z PNNL je problém pri použití splaškov ako základného materiálu pre surovú bio ropu fakt, že splašky sú príliš mokré a musia sa vysušiť pred použitím v konvenčných procesoch. Vedci však použili vlastnú technológiu zariadenia HydroThermal Liquefaction (HTL), ktorá premení splašky na surovú bioropu bez nutnosti ich vysúšania.

V zariadení HTL sa splašky umiestnia do reaktora v tvare tuby, kde sú splašky natlakované pri 204 atmosférach a zohrievajú sa na teplotu 349 stupňov Celzia. To napodobňuje rovnaký geologický proces, ktorý premenil organickú hmotu na surovú ropu, iba s tým rozdielom, že HTL to zvládne za niekoľko minút, namiesto epoch v prírode.

V komunálnych kaloch odpadových vôd sa pritom nachádza veľa uhlíka a tukov. Tie uľahčujú konverziu iných materiálov v odpadovej vode, ako je toaletný papier. Konečný produkt z HTL je veľmi podobný fosílnej rope, s prímesou trocha kyslíka a vody. Produkt môže byť rafinovaný do ropy procesom frakcionácie za použitia konvenčných rastlín. Podľa vedcov z PNNL by jediný človek mohol produkovať dostatok odpadov pre výrobu 7,6 až 11 litrov surovej bioropy ročne.

To by mohlo poskytnúť nielen alternatívny zdroj paliva s jednoduchým výrobným procesom, ale táto technika by mohla slúžiť aj pre prepravu a likvidáciu splaškových kalov. Pri použití s poľnohospodárskym odpadom a inými vlhkými materiálmi by sa kvapalná fáza mohla použitím katalyzátora premeniť na palivo a užitočné chemikálie, zatiaľ čo malé pevné zvyšky by obsahovali fosfor a ďalšie živiny pre hnojivá.

  • Kvalita: Full HD HD NQ LQ
  • Zverejnené: 22.7.2018 23:35
  • Páči sa: 0% (0 hlasov)
  • Obľúbené: 0
  • Komentárov: 0
  • Dľžka: 0:59
  • Kategória: veda a technika
  • Tagy: woodoowood, bioropa, palivo, splašky, kal, odpad, vedci
Odoberajte nás aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ.
reklama