Zaujímalo vás niekedy, ako dokážu sondy, satelity a ďalekohľady prežiť v extrémnych podmienkach vesmíru? Pre viac videí klikni na profil a odoberaj tie najaktuálnejšie videa.
Najlepší satelit aký ľudstvo zatiaľAutor: hurley16 024 videní
Jean-Claude Van Damme vo vesmíreAutor: pendo32 545 videní
Žmýkanie vo vesmíreAutor: electra33 256 videní
Žaba vo vesmíreAutor: biolog28 088 videní
Vianoce vo vesmíreAutor: lajkit3 171 videní
Pitie vody vo vesmíreAutor: bond30 648 videní
10 ÚŽASNÝCH FAKTOV O VESMÍREAutor: hurley3 348 videní
To je vtip?Autor: hurley27 579 videní
Ako plačú vo vesmíreAutor: antverty3 414 videní
Dokáže nás udržať v bezpečí novýAutor: hurley34 526 videní
Satelit 2Autor: sisinka4 790 videní
Minecraft Ako prežiťAutor: kuzelnicek2238 029 videní
Čo ak by sa všetky oceány odparili?Autor: hurley22 894 videní
svetozarblanka pred 6 rokmi a 11 m
som myslel najprv ze to je ten novy HULK
aperitivo pred 6 rokmi a 11 m
hurley mohol by si viac takychto vesmirnych videii pridat ;)
malina11 pred 6 rokmi a 11 m
Zaujímalo vás niekedy, ako dokážu sondy, satelity a ďalekohľady prežiť v extrémnych podmienkach vesmíru? pretozeee su kvalitne :D :D takze nepozeram video.
myslitel pred 6 rokmi a 11 m
ja som si doma robil male zariadenie na merania dopadajuceho slnecneho ziarenia vonku, celé to malo fungovat na principe low power = nizka spotreba a pod. Bolo to tazsie navrhnut a vyšperkovať to, aby to fungovalo. A ešte testovanie, napr. v chladnicke pri - 20 °C a pod. Taku sondu urobit, to musia byt hlavicky netake. A na financie sa asi ani nepozera.
liborko24 pred 6 rokmi a 11 m
keby pomalšie rozprával, sesíiham čítať.
posledneslovo pred 6 rokmi a 11 m
Donedavna bol v hubblovom teleskope pocitac ktory mal procesor s vykonom procesora 486-tky. Starsia technologia nebola odolnejsia koli tomu ze bola lepsi, ale koli tomu ze bol mensi stupen integracie. Jeden polovodicovy prvok v takomto cipe bol dost velky na to aby ho nejaka castica znicila. Dnes je integracia tak vysoka ze velkost toho isteho polovodicoveho prvku sa blizi k nasobkom rozmeru atomu.
maxmiztejm pred 6 rokmi a 11 m
Problem radiacie tiez popisal velmi strucne. Radiacnych effektov je niekolko. Jeden z nich taky ze nabita castica trvale poskodzuje strukturu polovodica. Tomu sa da branit len tak, ze plovodicove prvky budu robustne. A tak mozu zvladnut viac zasahov. Potom je druhy effekt - taky ze nabita castica vytvori v polovodici kanal, cez ktory tecie velky prud. A ten ak sa neprerusi, znici sucastku. Tym padom musi byt zariadenie ktore sleduje spotrebu modulu a v pripade narastu prudu nad limit - zariadenie vypne a zapne. Niektore kozmicek cipy sa vyrabaju nie na kremikovej ale na sapfirovej podlozke. Tie su odolne voci effektu 2. Potom samozrejme je aj zmena bitov v pamati processorov. Taka zmena moze mat za nasledok zmrznutie processora. To sa riesi sledovacim zariadenim, ktory v pripade zmrznuteho processora ho restartuje. Su aj dalsie riesenia. Kozmicka elektronika nie je sranda.
maxmiztejm pred 6 rokmi a 11 m
Velmi strucny popis. Dokonca aj niektore effekty nepomenoval spravne. Problem teploty nie je ten ze vo vesmire je chlad (spravne by bolo povedat ze teplota pozadia je 3K, vakuum nemoze mat ziadnu teplotu), ale v tom ze vo vakuume teplotna vymena je tazsia ako v atmosfere. Tym padom niekedy je skor opacny problem - ze elektronika sa nevie zbavit prebytocneho tepla, ktore generuje. To sa riesi pridanim specialnych radiatorov. No a samozrejme, aby zabezpecili teplotnu stalost vnutri satelitu, ten zvyknu zabalit do specialnej folie podobnej tej co pouzivaju zachranari. Len ta kozmicka ma niekolko vrstiev.