reklama

Nasli sa sovietske ruble

zobraziť viac ↓
bosstonmarsden 3 713 videní

1. Rubeľ je po britskej libre najstaršou národnou menou sveta.

2. Prvé mince predstavovali arabské zlaté dirhamy, ktoré kupci z Orientu priviezli v 8. storočí, ešte pred príchodom Varjagov. Základnou mernou jednotkou boli ale veveričie a kunie kože.

3. Ruble v 14. a 15. Storočí neboli mince, ale strieborné prúty s dĺžkou 14 až 20 centimetrov. Moskovský rubeľ vážil 97,5 gramu, Novgorodský 170,1 gramu. Podľa lingvistov názov rubeľ vznikol zo slova "rubiť", ako sa z prútov odtínali kúsky striebra.

4. Existovala ešte hrivna, ktorá v Moskve zodpovedala dvoma rubľom, v Novgorode trinástine rubľa. Hovorilo sa tak zlatým či strieborným šperkom, ktoré ženy nosili na retiazke alebo šnúrke na hrudi.

5. Menovému systému v Rusku prvýkrát vtlačila poriadok matka Ivana Hrozného Jelena. V roku 1534 zaviedla jednotné strieborné kopejky o hmotnosti 0,7 gramu. Názov má korene v zobrazení jazdca s kopijou. Existovali aj strieborné Altyn (tri kopejky), groše (dve kopejky), polkopejky a štvrťkopejky. Rubeľ (100 kopejok) sa používal ako zúčtovacia jednotka, ale fyzicky sa nerazil.

6. Strieborné ruble sa ako mince dostali do obehu v roku 1654 za cára Alexeja. Kvôli nedostatku drahých kovov v krajine sa razili z jáchymovských toliarov, získaných za vývoz ruského tovaru. Na pôvodný znak sa vyrazila ruská dvojhlavá orlica a minciam sa hovorilo "jefimky".

7. V rovnakom čase sa Rusko zoznámilo s pojmom inflácia. V roku 1656 sa vláda rozhodla nahradiť chýbajúce peniaze razením kopejok z uralskej medi, ktorých počas šiestich rokov vyrobili za 20 miliónov rubľov. Nastala drahota. Zvlášť poburovalo, že úrady požadovali dane v striebre, ale platili v medeňákoch. V roku 1662 v Moskve vypukla vzbura a medeňáky museli načas zmiznúť.
8. V roku 1704 cár Peter I. začal raziť strieborné ruble s hmotnosťou 28 gramov. Roku 1764 sa podiel striebra zmenšil na 18 gramov, čo vydržalo do revolúcie. Strieborné kopejky a groše Peter stiahol z obehu ako "staré vši".

9. V 18. storočí zhruba polovica peňazí v Rusku bola medených. Keď roku 1748 Michail Lomonosov dostal za ódu na cárovnú Alžbetu I. 2000 rubľov, odmenu v medenákoch prepravila desiatka povozov.

10. V roku 1771 bol razený medený rubeľ s priemerom 76 milimetrov, hrúbke 36 milimetrov a hmotnosti 1,024 kilogramu.

11. V decembri 1825 petrohradská mincovňa vyrobila strieborné ruble s portrétom následníka Konštantína, ktorý na trón nenastúpil. Existuje iba osem týchto mincí. Jedna sa v roku 2004 vydražila v New Yorku za 550 000 dolárov.

12. Papierové peniaze zaviedla v Rusku cárovná Katarína II. Bankovky v hodnote 25, 50 a 100 rubľov mali rozmery 17,5 na 22,5 centimetra.

13. Na konci vlády Kataríny II. sa za papierový rubeľ dávalo 60 kopejok v striebre, po vojne s Napoleonom len 20. Ruský satirik Michail Saltykov-Ščedrina žartoval, že čoskoro bude možné za rubeľ dostať len do držky.

14. Prísna menová politika s pevným výmenným kurzom papierových peňazí za kovové sa odohrávala v rokoch 1843-1853 a 1897-1915 za ministrov financií Jegora Kankrina a Sergeja Witteho, len v prvom prípade bol štandard strieborný, v druhom zlatý.

15. Witte pri zavedení zlatého štandardu navrhoval premenovať rubeľ na rus, aby vyšiel v ústrety slovanofilskej záľube Mikuláša II.

16. V 18. storočí stáli sliepky jednu kopejku. Toľko si za deň zarobil tesár. Za tri ruble bola chalúpka. Pred prvou svetovou vojnou stála krava 25 rubľov, domček 100 rubľov

  • Kvalita: HD NQ LQ
  • Zverejnené: 25.5.2017 11:56
  • Páči sa: 100% (5 hlasov)
  • Obľúbené: 1
  • Komentárov: 3
  • Dľžka: 1:18
  • Kategória: ľudia
  • Tagy: pohoda, jahoda, bohac, rubel, soviet, union, penaz, bankovka, rusko
Odoberajte nás aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ.
reklama
Komentáre (3)
zobraziť viac ↓
  • dakar pred 7 rokmi a 5 m
    úryvok zo včerajších novín :..... Sankcie proti Rusku nie sú len od samostatných štátov, ale aj od medzinárodných organizácii. Niektoré sankcie sú neoficiálne. V Európskej centrálnej banke neodporúčajú vysokým manažérom necestovať do Ruska. Môžu len ako turisti. Ak si niekto myslí, že sankcie majú negatívny dopad, má pravdu. Najmä na krajiny Európskej únie, ktoré stratili trhy a stratia ich navždy. Sankcie majú pozitívny dopad na ekonomiku Ruska. Rusko devalvovalo, čo malo pozitívny dopad na štátny rozpočet. Má dosť peňazí, nepožičiava si. Ruské energetické firmy sú zdravé, ich akcie sú vo vynikajúcom stave. Ešte rok, dva a Rusko bude potravinovo sebestačné.......