Po obrade pred hlavným kláštorom privážajú pútnici na koni či jakovi svojho zosnulého na miesto zvané durthö. Je to oplotená lúka so svätyňami a s veľkým kruhom z plochých kameňov.
Čakajú ich tu lagpovia – vyškolení mnísi, ktorí sú však opovrhovanou kastou. Tak ako kedysi u nás kati. Ich úlohou je mŕtvych rozkúskovať a dať číhajúcim supom a iným dravým vtákom. Rovnako kosti, ktoré ostanú, rozdrvia, zmiešajú s múkou – campou – a znova hodia vtákom. Na tento zvyk sa možno pozerať s odporom alebo pochopiť staré ľudské poznanie: pozemský život a veci, teda i telo, nemajú po smrti hodnotu...Ako je známe, väčšina Tibeťanov vyznáva budhizmus. Jeho stúpenci veria, že ich duše sa sťahujú: môžu sa znova narodiť. Do lepšej či horšej formy. Napríklad ako zviera. Preto budhista súcití so všetkým živým. Stať sa teda potravou živým bytostiam znamená pre neho urobiť posledný dobrý skutok na svojej pozemskej ceste. Rodina aj priatelia zosnulého skutočne veria, že ich blízky sa týmto spôsobom neobetoval, ale pomohol kolobehu života.Tibet je autonómna oblasť Číny. S vyše miliónom štvorcových kilometrov približne zodpovedá Tibetskej náhornej plošine. Priemerná nadmorská výška je tu štyri- až päťtisíc metrov nad morom. Skalnatá pôda, v tejto výške často zamrznutá, komplikuje pochovávanie mŕtvych do zeme. Kremáciu – spaľovanie zasa znemožňuje nedostatok stromov a dreva. A tak prichádza k jednoduchému rozuzleniu, prečo práve vzdušný pohreb – okrem iného ide aj o praktické riešenie.
Netýka sa však detí do osemnásť rokov, budúcich mamičiek ani ľudí, ktorí zomreli v dôsledku nejakej nehody či infekčného ochorenia.
Národy a ich kultúry, zvyky, obrady a rituály. Mnohé z nich sú pre nás nepochopiteľné, neprijateľné či hraničiace s hnusom. Inak sa však na ne človek začne pozerať, keď ich hlbšie spozná a objaví, čo všetko za nimi ukrýva.
Info v kocke:
- Supy sú pre Tibeťanov „nebeskí tanečníci“, ktorí odnášajú dušu do neba. Tam čaká na svoju novú inkarnáciu – prevtelenie do novej bytosti.
- Kláštor Drigung je vyhľadávaný a preslávený konaním nebeských pohrebov. Svojich pozostalých sú príbuzní ochotní sem viezť aj niekoľko dní.
- Medzi hlavné spôsoby pochovávania v Tibete patrí pohreb do vetra, do ohňa, do zeme a do vody – rozkúskované telo skončí v rieke, kde sa namiesto supov nakŕmia ryby. Domáci ich nelovia.
- Väčšina budhistov si volí jhator – nebeský pohreb.
- Domáci veria, že keď sa im sníva o mŕtvom, jeho duša blúdi. A tak mu nakreslia rebrík, aby po ňom mohol vystúpiť nahor.
Vzdušný pohreb v TibeteAutor: batuchan30 679 videní
Rýchly pohrebAutor: katka111 313 videní
Pekný pohreb.Autor: ciciak19684 661 videní
Rýchlejší ako Usain Bolt! (medveď v pätách)Autor: lajkit77 481 videní
Motorkarsky gang trestaAutor: 18mengele885 805 videní
PohrebAutor: kmotrik29 467 videní
V rusku sa takto pretlaca - Freightliner VS ScaniaAutor: bosstonmarsden3 625 videní
Sedem rokov v Tibete ( Seven Years in Tibet 1997 )Autor: frank19744 036 videní
Takto sa stavaju mostyAutor: bosstonmarsden3 324 videní
Smrt levaAutor: bosstonmarsden4 912 videní
Karma si ho našla za rohomAutor: bosstonmarsden4 914 videní
Pohreb policajtaAutor: somarik0usaty32 967 videní
A strhla sa bitkaAutor: 18mengele884 615 videní
havran99 pred 7 rokmi a 8 m
urcite zmysluplnejsie nez spalit dat do rakvy a zadrbat par m2 na desatrocia .... stoji to nemale peniaze a este aj suroviny
corcor pred 7 rokmi a 8 m
raz by som chcel vidiet na vlastne oci...
nepriatelstatu77 pred 7 rokmi a 8 m
jeden Stilnox a sa im nebude snívať nič mníchom jedným :D:D:D