reklama

Suchoj Su-34

zobraziť viac ↓
rocketbunny 2 237 videní

Suchoj Su-34 (Fullback) je pokročilý ruský dvojmiestny stíhací bombardér a útočné lietadlo ktoré patrí medzi lietadlá 4.5 generácie. Bol vyvíjaný ako náhrada za bombardér Suchoj Su-24.
Je vytvorený na platforme lietadla Suchoj Su-27 (Flanker) a určený predovšetkým pre taktické nasadenie proti pozemným a námorným cieľom, na sólových i skupinových misiách vo dne aj v noci, za priaznivých aj nepriaznivých poveternostných podmienok v nepriateľskom prostredí, rovnako ako aj pre letecký prieskum.
Lietadlo zdieľa čo najviac konštrukčných prvkov ako krídla, chvost a motorové gondoly so Su-27 a Su-30, predné vodorovné riadiace plochy so Su-30, Su-33 a Su-35 ktoré umožňujú lepšiu manévrovateľnosť a zníženie odporu vzduchu. Má však úplné nový nos a prednú časť trupu ktorá umožňuje osádke sedieť vedľa seba.
Su-34 je poháňaný dvomi motormi Saturn AL-31FM1 s meniteľným vektorom ťahu (thrust vectoring), ktoré mu umožňujú dosiahnuť maximálnu rýchlosť Mach 1.8 (2200Km/h). Rovnaký typ motorov bol použitý aj v stíhačkách Su-27SM a Su-30.
Zaujímavosťou pri Su-34 je použitie systému rádioelektronického boja Chibiny (Khibiny) ktorý sa nachádza na koncoch krídiel.
Hlavným účelom systému Chibiny je zvýšenie obtiažnosti zachytenia objektu nepriateľským radarom, prípadne predĺženie doby, potrebnej na jeho detekciu. Použitie systému Chibiny komplikuje nepriateľom určenie vzdialenosti od objektu a taktiež jeho rýchlosť. Objekt, využívajúci Chibiny, sa dokáže účinne maskovať, vytváraním falošných cieľov.
Video vytvoril: https://www.youtube.com/channel/UCymLRkA...

 • Kvalita: HD NQ LQ
 • Zverejnené: 25.9.2016 17:47
 • Páči sa: 100% (5 hlasov)
 • Obľúbené: 3
 • Komentárov: 1
 • Dľžka: 3:34
 • Kategória: auto-moto
 • Tagy: stíhačka, bombardér, sukhoi, suchoj, su-34, su-24, su-27, su-30, thrust vectoring, chibiny, khibiny, rusko
reklama
Komentáre (1)
zobraziť viac ↓
 • rado30 pred 4 rokmi a 9 m
  Do bojových operácii v Sýrii dňa 30.11.2015 po prvý raz vzlietli ruské stíhacie bombardéry Su-34 s raketami „vzduch-vzduch“. S odvolaním sa na ruského plukovníka Igora Klimova o tom informovala agentúra TASS. Rakety vzduch-vzduch kvôli sebaobrane Ruské vojenské letectvo dnes oznámilo, že lietadlá boli vybavené týmito raketami kvôli sebaobrane. Podľa Klimova boli stroje Su-34 doteraz vybavené len štandardnými bombami typu OFAB-500 a KAB-500. Od dnešného dňa lietajú na bojové misie v Sýrii aj so strelami vzduch-vzduch krátkeho a stredného doletu. „Lietadlá boli vybavené týmito raketami kvôli sebaobrane, citovala Klimova agentúra TASS. Podľa jeho slov sú strely schopné zasiahnuť ciele do vzdialenosti 60 kilometrov.